در ديدار اعضای تعاونی آموزشي راه رشد با يكی از تعاونگران سوزن‌دوز چابهاری مطرح شد:

تعاونی سوزن‌دوزی، همت فردی و گروهی می‌‌خواهد

 

در ادامه فعاليت‌های ترويجی و آموزشی تعاوني آموزشی راه رشد، هفته گذشته، با يكي از زنان سوزن‌دوز چابهاري دیداری انجام شد و او در جلسه‌ای به بيان چالش‌ها و تجربيات فردی خود در زمينۀ ايجاد يك تعاونی مستقل از زنان سوزن‌دوز بلوچ پرداخت. در اين نشست يك ساعته، اعضاي تعاونی راه رشد با تأكيد بر اهميت به کارگیری ظرفيت‌های محلی و آموزشی، از نقش برجستۀ توانمندسازی و ظرفيت‌سازی براي ايجاد تعاوني‌های زنان سوزن‌دوز گفتند و پيشنهاد دادند با ادامۀ برگزاری این جلسات مشورتی، زمينۀ تحقق اهداف تعاونی در حوزۀ توانمندسازی زنان بلوچ فراهم شود.

در ابتدای اين نشست صميمانه، اين تعاونگر جوان با اشاره به اين كه هر تعاونگر در ابتدای راه ایجاد تعاونی با مشکلات مختلفی روبه‌روست، به چالش‌های جذب سوزن‌دوزان چابهاری در تعاونی خود پرداخت و نکاتی را به زبان آورد که به نظر مي‌رسد که مي‌تواند براي افرادی كه به دنبال گسترش تعاونی‌ها در ميان زنان روستايي هستند، راهنما باشد: «متأسفانه در اولين پيشنهاد با چالش جدی مواجه شدم. به يكی از سوزن‌دوزانی كه به سفارش من، پارچه آماده كرده بود پيشنهاد دادم به جای دريافت بخشی از دستمزد خود، سهام تعاونی را خريداری كند اما به خاطر شرايط بد اقتصادی و احتمالاً عدم آشنايی با نحوۀ فعاليت تعاونی‌ها، پيشنهادم را نپذيرفت».

در ادامه، مدير مجتمع آموزشی راه رشد، با اشاره به اين موضوع كه پيش‌نياز جذب زنان روستايی در تعاونی‌ها، ايجاد آگاهی و بسترهای بومي و محلی است، يادآور شد: «به نظر می‌رسد بايد پيش از آن كه به زنان روستایی، خصوصاً آن دسته كه به خاطر امرار معاش خانوادۀ خود در اين حرفه مشغول هستند، پيشنهاد عضويت در تعاونی‌ها داده شود، با آنها دربارۀ ویژگی‌های تعاونی‌ها و فرصت‌های اقتصادی و مالی كه در اختيارشان می‌گذارد، آگاهی‌های لازم داده شود. در اين صورت احتمال استقبال آنها از چنين پيشنهادهایی بیشتر خواهد شد چرا كه بر اساس تجربه، آنها  می‌توانند آهسته‌آهسته از تجربيات تعاونی‌های موفق آموخته و تعاونی‌ها سودآوری برای خود ايجاد كنند».

این تعاونگر در ادامه با ذکر این مطلب که توانمندی‌های زنان روستایی در چابهار، عموماً به دلیل شرایط بد اقتصادی و تأمین معاش، به فعالیت گروهی ختم نمی‌شود، یادآور شد: «ما در ميان زنان  سوزن‌دوز بلوچ، استعدادها و  توانايی‌های بی‌نظيری داريم اما متاسفانه مشكل اينجاست كه عموماً چرخ زندگی خود و خانواده‌شان را از اين راه  می‌چرخانند و به همين خاطر، شهامت ريسك در اين مسير را ندارند و از طرف ديگر با مشكل كم بودن اطلاعات تعاونی‌ها مواجه‌اند. برای رفع اين دو مشكل، من به تنهایی در حال گفت‌وگو با آنها هستم و از هر فرصتی براي ارائۀ اطلاعات در زمينه تعاونی‌ها استفاده  می‌‌كنم تا بدانند كه خوب و بدِ اين نوع كار اقتصادی چيست. كار ديگري كه انجام می‌دهم، معرفی اينها به یکديگر است تا كم‌كم همديگر را بشناسند و هم از نظر حرفه‌ای چيره‌دست‌تر شوند و هم متوجه شوند مشكلات مشترك فراوانی دارند كه بايد خودشان برای رفع آن اقدام كنند».

مدیر تعاونی راه رشد نیز در پاسخ به این اظهارات به نقش مهم حمایتی و ترویجی تعاونی‌های با سابقه اشاره کرد و گفت: «عموم فعاليت‌های محلي در بخش‌های روستايی كشور، بيش از آن كه نيازمند حمايت مالی و نگاهِ از بالا به پايين باشند، نيازمندِ مشاركت در طرح‌های توسعه‌ای هستند. مجتمع آموزشی راه رشد به عنوان نهادی كه در حوزۀ تعاونی‌ها، تجربياتی در طول سال‌های اخير به دست آورده و تحقيقات ميدانی گسترده‌ای را در زمينۀ سوزن‌دوزی زنان بلوچ آغاز كرده، در اين ديدار، چند طرح مشخص در اين حوزه مطرح کرده است كه می‌تواند راهگشا و توسعه‌دهندۀ فعاليت زنان سوزن‌دوز بلوچ باشد». به گفتۀ او معرفی پارچه‌ها و البسه سوزن‌دوزان بلوچ در شبكه‌های مجازی و برگزاری جلسات آموزشی-پژوهشی براي زنان سوزن‌دوز بلوچ دو طرحی است که در قالب فعالیت‌های حمایتی می‌تواند راهگشای ایجاد تعاونی سوزن‌دوزان بلوچ در چابهار شود. او در شرح این دو طرح، توضیح داد: «طرح نخست كه به توسعه و  تجاری‌سازی اين هنر-صنعت منجر  می‌شود، می‌تواند انگيزه‌ای برای كارآفرينی و ايجاد تعاونی در ميان زنان بلوچ باشد كه با دست توانای خود، آيندۀ خانواده‌هايشان را بسازند. از اين منظر  می‌‌توان اين پيشنهاد را نوعی توانمندسازی زنان شهر چابهار دانست كه به دنبال آموختن  ماهی‌گيری هستند و نه دريافت ماهی. طرح دوم كه در واقع بر ريشه‌های تاريخی ارزشمند سوزن‌دوزی تکیه دارد، علاوه بر توانمندسازی زنان سوزن‌دوز در اين حرفه، هنر آنها را به‌روز و توليدات‌شان را در زمينه‌های فرهنگی و هنری استان سيستان و بلوچستان، به عنوان الگوی يك فعاليت جمعی پويا، در قالب تعاونی‌ها،  می‌شناساند».

در پایان این نشست، تعاونگر سوزن‌دوز با تأکید بر ادامۀ این جلسات، خواستار آن شد که طرح‌های حمایتی از سوزن‌دوزان بلوچ، در قالب تعاونی‌های فعال و پویا گسترش یابد و مدیر مجتمع آموزشی راه رشد نیز با ابراز رضایت از برگزاری این نشست‌ها، اظهار امیدواری کرد انتقال تجربیات موفق در زمینۀ تعاونی‌ها بتواند نه تنها به رونق این هنر بومی در شهرستان محروم چابهار بیانجامد بلکه به عنوان یک الگوی حمایتی-ترویجی، به توانمندسازی زنان روستایی در نقاط مختلف کشور کمک کند.

پیام بانک سینا، حامی اصلی دبیرخانه مدرسه تعاونی

فعالیت های دبیرخانه به روایت تصویر

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید