همایش «مدرسه تعاونی، اقتصاد مشارکتی» چشم‌انداز گسترده‌ای پیش‌رو دارد و بر زمینی واقعی گسترش ایدۀ تعاونی در عرصۀ آموزش و قدرتمندسازی جامعۀ معلمان شکل گرفته است. تفاهم‌نامۀ امضا شده میان دو وزارتخانۀ کار و امور اجتماعی و وزارتخانۀ آموزش و پرورش میدان واقعی این همایش است. 

چشم‌انداز همایش «مدرسه تعاونی، اقتصاد مشارکتی» الهام گرفته از ایدۀ مدارس تعاونی است. برگزارکنندگان به گواهِ تجربۀ بیست ساله‌شان در اداره و سازماندهی یک تعاونی آموزشی، معتقدند در شرایط اقتصادی، اجتماعی این مدارس موجود می‌توانند به عنوان الگوی سازمانِ کار کارآمد و عادلانه‌ سر برکشیده و به بار نشیند.

در حال حاضر در نقاط مختلف جهان شاهد گسترش تعاونی‌ها هستیم. در بسیاری از کشورهای جهان، تعاونی‌ها نه تنها مجالی برای ایجاد فرصت‌ اشتغال برای بخش‌های وسیع‌تری از نیروی کار قلمداد می‌شوند، بلکه به‌عنوان راه برون‌رفت از مشکلات مدل‌های زیست اقتصادی-اجتماعی موجود نیز مطرح شده‌اند. قدم گذاشتن در مسیر ترویج الگوی «مدرسه تعاونی» پیوستن به چنین جریانی در سطح بین‌الملل و استفاده از تجربۀ مردمان سایر نقاط جهان نیز هست. به‌علاوه، برگزارکنندگان بر این باورند که در ساختارهای سازمانی دمکراتیک‌، تربیت کودکانِ اجتماعی‌ و  مشارکت‌جو امکان‌پذیرتر خواهد بود. مدارس تعاونی به واسطۀ سازمان کارشان می‌توانند زمینه‌ساز پرورش کودکانی باشند که در آینده دغدغۀ امر اجتماعی و مشارکت داشته باشند و در مسیر گسترش این رویکرد در جامعه حرکت کنند.  

این همایش امیدوار است آغازگر طرح و گسترش ایدۀ «مدرسه تعاونی» باشد.

پیام بانک سینا، حامی اصلی دبیرخانه مدرسه تعاونی

فعالیت های دبیرخانه به روایت تصویر

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید