طراحی برنامه های جدید برای کسب و کار زنان بلوچ توسط تعاونی فرهنگی آموزشی راه رشد/خبرهای ویژه مدیر عامل منطقه آزاد چابهار از رونق تعاونی‌ها در این منطقه 

 

پتانسیل بومی‌سازی و کشف مجدد هنر و فرهنگ و صنایع ایران از اهداف تعاونی فرهنگی آموزشی راه رشد در منطقع آزاد چابهار به حساب می‌آید.

آناهیتا اصلاح پذیر، مدیر عامل تعاونی فرهنگی آموزشی راه رشد در مراسمی که در این مجتمع برگزار شد، با اشاره به اینکه فعالیت‌های حمایتی و آموزشی این مجتمع از هشت ماه پیش در منطقه آزاد چابهار شکل گرفته است، گفت: کارگاه‌های آموزشی برای زنان بلوچ برگزار کرده‌ایم که در این کارگاه‌ها سعی بر این است که به زنان بلوچ این موضوع  را یاد آور شویم که هنر خود را با تغییرات کوچک به روز کرده تا آماده فروش برای بازار شوند.

مدیر عامل تعاونی آموزشی فرهنگی راه رشد تصریح کرد: از برنامه‌های بعدی برای موفقیت صنایع دستی زنان بلوچ، خصوصاً سوزن دوزی، جمع آوری و انتشار کتابی تحت عنوان تاریخ شفاهی زنان سوزن دوز را در دست داریم که به زندگی این زنان همراه با گفت‌گوهای واقعی خواهد پرداخت. همینطور در پژوهش‌های بعدی قصد داریم با استفاده از راهنمایی‌های دانشگاهیان منطقه و افراد خبره، مستندی نیز درباره زندگی واقعی این زنان و دختران بسازیم.

اصلاح پذیر افزود: همه هدف ما بر این است که بتوانیم این هنر و محصولات آن را به بازار معرفی و برای رونق این کسب و کار کوشا باشیم.

در ادامه سمیرامیس شاه اسماعیلی از مسئولین مجتمع آموزشی رشد گفت: طرحی به منطقه آزاد پینشنهاد داده‌ایم که در جهت توانمند سازی استعدادهای زنان بلوچ و استفاده از ظرفیت‌های بالفعل این زنان, نمایشگاهی دائمی از محصولات این افراد برگزار شود, همچنین برنامه داریم که همایش‌ها و گفتمان‌هایی در بحث توسعه این صنعت و گردشگردی منطقه و راهکارهایی برای توسعه این کسب و کارهای کوچک انجام شود.

وی افزود:برنامه‌های نیز درباره برگزاری نمایشگاها در نظر داریم که بتوانیم از انواع برندها دعوت کنیم تا به چابهاربیایند تا آنها بتوانند با زنان بلوچ  کارهای خود را به نمایش بگذارند. شاه اسماعیلی با اشاره به اینکه کارگاه‌هایی هم برای آموزش بلدها (راهنماهای محلی )برگزار کرده‌ایم، گفت: بلدها در ناحیه‌ای مشخص فعالیت می‌کنند ؛در جهت توسعه گردشگردی قرار شده که بعد از آموزش‌ها، آزمونی از سوی میراث فرهنگی از این افراد صورت بگیرد که بعد از آن این افراد دارای کارت شناسایی بلد محلی گردند.

او در پایان گفت: چشم انداز ما بر این است که با ایجاد کارگاه‌های جدید و رایزنی با مسولان شهرهای دیگر و همین طور تهران جذب گردشگری را در منطقه آزاد چابهار بیشتر داشته باشیم.

 

رونق تعاونی‌ها در چابهار

در این مراسم همچنین عبدالرحیم کردی، مدیر منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه تعاونی‌ها مدل و الگویی هستند که از ابتدای انقلاب اسلامی به وجود آمده اند افزود: با صرف اینکه تعاونی به وجود بیاید مسئله‌ای حل نمی‌شود، بلکه نوع تعاونی و کسب و کاری که  برای تعاونی  تعریف می شود مهم است.

وی در ادامه گفت: در طی سال ۹۶ بیشتر از هشت تعاونی در حوزه صنایع دستی مشخصا سوزن دوزی، در این منطقه به ثبت رسیده است که بیشتر از ۱۰۰ نفر در این حوزه مشغول به کارشده‌اند؛ حتی اتحادیه هم تشکیل داده‌اند و این به رونق کسب و کار و تعاونی‌ها که پیشتر در حوزه‌های کشاورزی نیز فعالیت  می‌کردند؛ کمک فراوانی کرده است.

کردی با تکید بر اینکه بستر سازی و توانمند‌سازی جوامع محلی  و به رونق رساندن کسب و کارهای کوچک و خانگی از برنامه‌های مهم منطقه آزاد چابهار محسوب می‌شود گفت: استفاده از توسعه پایدار در جوامع محلی و توسعه محلی در منطقه آزاد، یک عامل اصلی است.

این مقام مسئول، با تاکید بر اینکه توان و ظرفیت فعالیت‌های اقتصادی با تکیه بر توانمند‌سازی جوامع محلی امکان پذیر است؛ افزود:

در راستای توانمند‌سازی در منطقه آزاد چابهار؛ مهارت آموزی به  جوامع محلی برای توسعه چرخه‌های کسب و کار در این منطقه آغاز شده است و در همین راستا فعالیت های آموزشی به زنان بلوچ که هنر سوزن دوزی خود  را به کسب و کارامروزی تبدیل کنند،از هشت ماه پیش با همکاری مجموعه‌های آموزشی آغاز شده است.

کردی؛ با اشاره به اینکه با توافق با  مجتمع آموزشی راه رشد تهران، قرار بر این شده است که در جهت حمایت از زنان بلوچ برای یک سال حق بیمه این افراد را منطقه آزاد تامین کند افزود: برنامه حمایتی که بنا داریم درطی یک سال آینده ازافراد شاغل در حوزه سوزن‌دوزی به عمل بیاوریم باعث تشویق و حمایت ازاین افراد خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: هدف اصلی برای حمایت از مشاغل بوجود آمده در منطقه آزاد این است که بتوانیم کسب و کار را توسعه داده و آن را پایدار کنیم. ضمن اینکه بتوانیم بازار فروش این محصولات را در داخل کشور و کشورهای منطقه و حتی در بازارهای بین الملل بتوانیم توسعه دهیم. در راستای این مجموعه حمایتی؛ با سازمان‌های فرهنگی و بنگاه‌های اقتصادی رایزنی و مذاکره کرده‌ایم.

مدیر عامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به اینکه  حامیانی باید برای مواد اولیه، طراحی، تولید و عرضه محصول در راستای حمایت از کسب و کار ملی تولید کنیم، گفت: در جهت معرفی، عرضه و فروش محصولات صنایع دستی در نمایشگاهی که این روزها در عمان برگزار می‌شود شرکت کرده‌ایم تا بتوانیم گامی برای فروش منطقه‌ای محصولات داخلی برداریم.

 

 

 

پیام بانک سینا، حامی اصلی دبیرخانه مدرسه تعاونی

فعالیت های دبیرخانه به روایت تصویر

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید